Jakie są różnice pomiędzy busem, autokarem a autobusem?

Podczas planowania przejazdu możesz zetknąć się z wyrażeniami takimi jak bus, autokar lub autobus. Choć każdy z nich pełni podobną funkcję, czyli specjalizuje się w przewozie pasażerów, występują między nimi znaczące różnice.

Zastanawiasz się, jaka jest różnica pomiędzy busem, autokarem, a autobusem? Przede wszystkim każdy z nich jest innym środkiem transportu, który podlega także innym obostrzeniom. Znaczenie ma także liczba osób, którą mogą przewieźć. W poniższym artykule postaramy się wyjaśnić ci podstawowe różnice, dzięki czemu wynajem właściwego środka transportu będzie bardzo prosty!

Czym jest autobus?

Autobus jest to środek transportu, który przemieszcza się określonymi trasami, a pasażerów obowiązują konkretne zasady dotyczące tak przewozu bagażu, jak i zwierząt. Autobusy kursują według dziennych i nocnych rozkładów jazdy, zatrzymują się także na określonych przystankach.

Pasażerowie, którzy korzystają z autobusów muszą wnieść opłaty za przejazd – kupując bilet jednorazowy, miesięczny lub okresowy, zgodnie z zasadami przewoźnika.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą wynajem autobusów

Czym jest autokar?

Na pierwszy rzut oka autobus i autokar są do siebie bardzo podobne, jednakże za autokary odpowiada prywatny przewoźnik. Są one przeznaczone także do jazdy w znacznie dłuższych trasach – międzymiastowych i zagranicznych.

Autokary są także znacznie bardziej komfortowe niż autobusy – mogą posiadać także dodatkowe wyposażenie, takie jak Wi-Fi, toaleta czy telewizory. Pomimo, że za przejazd autokarem również należy uiścić opłatę, nie wynika ona z rozporządzenia, a jest zależna od przewoźnika.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą wynajmu autokarów!

Czym różni się autokar od autobusu?

Autokar i autobus są do siebie stosunkowo podobne, jednakże te pierwsze są znacznie bardziej komfortowe i przeznaczone są do przemieszczania się na dłuższych trasach. Warto jednak pamiętać, że przewoźnicy międzymiastowi, którzy również kursują na określonej trasie i mają w swojej ofercie różne rodzaje okresowych biletów, przemieszczają się autokarami.

Co to jest bus?

Skoro autokar i autobus wyglądają stosunkowo podobnie, czym zatem jest bus? Bus swoim wyglądem bardziej przypomina samochód dostawczy aniżeli klasyczny autobus czy autokar. Nie mniej, to również samochód wieloosobowy przeznaczony do transportu pasażerów.

W odróżnieniu od większych gabarytowo autobusów i autokarów posiada on mniejszą liczbę miejsc i podobnie jak autobus przemieszcza się na określonych trasach – mogą to być trasy lokalne, ale również międzymiastowe.

Jaki środek transportu jest lepszy – bus, autobus czy autokar?

Każdy z wymienionych środków transportu ma swoje plusy i minusy i przeznaczony jest do transportu pasażerów na innym rodzaju tras. Jeśli szukasz transportu na wynajem idealnym rozwiązaniem będzie bus lub autokar – jeśli liczba pasażerów, którą chcesz przewieść jest niewielka, dobrym wyborem jest bus. W przypadku dużych wycieczek, a także przejazdu rodziny na wesele, pomyśl nad autokarem, w którym z pewnością wszyscy twoi goście poczują się komfortowo.

Top