Ile kosztuje wynajęcie autokaru?

Na koszt wynajmu autokaru wpływa wiele różnych czynników, które mogą ją zarówno podbić, jak i obniżyć. Z pewnością ogromny wpływ na koszt wynajmu ma bieżąca cena paliwa na rynku. Co powinniśmy wziąć pod uwagę kalkulując koszty i negocjując oferty u przewoźników?
Warto na początek zastanowić się, od czego zależy cena wynajmu autokaru. Poniżej prezentujemy listę czynników, które należy uwzględnić przy rozpatrywaniu ofert:
1. Klasa autobusu – nie ma co ukrywać, że koszt wynajmu autobusu uzależniony jest od jego standardu, wielkości i udogodnień, które znajdziemy w środku. Droższy będzie ten który będzie miał toaletę, klimatyzację i więcej miejsca na bagaż.
2. Długość przejazdu – czyli ilość kilometrów, które planujemy pokonać wynajętym autokarem.
3. Czas wynajmu – tutaj istotne są zarówno dni wynajmu, jak i roboczogodziny w ciągu jednego dnia. Z jednej strony dłuższy wynajem będzie więcej kosztował, ale w przeliczeniu jednostkowym możemy liczyć na korzystniejszą kalkulację i większy rabat.
4. Okres roku, w którym wynajmujemy autokarwynajem autokarów kwitnie w okresie turystycznym, a więc przede wszystkim jest to lato oraz okres ferii: to tak zwany sezon wysoki, kiedy za wynajem zapłacimy najwięcej. W sezonie niskim ceny mogą być znacznie atrakcyjniejsze.
5. Miejsce docelowe – cena zależna jest też od tego, w jakie miejsce chcemy dojechać. Jeśli podróż jest organizowana w granicach jednego państwa, będzie relatywnie tańsza niż ta, która obejmuje przejazd przez kilka granic lub podróż do państwa, w którym obowiązują szczególne przepisy.
6. Wycieczka objazdowa czy transport do punktu? Jeśli plan wycieczki obejmuje dłuższy czas w trasie, możliwe, że konieczne będzie zatrudnienie przez przewoźnika dwóch kierowców. A to oczywiście przełoży się na wyższy koszt wynajmu autokaru.

Uśrednione stawki za wynajem autokaru


W zależności od wielkości autokaru, wynajem na średniej długości trasę powinien kosztować w granicach 1200 – 1300 zł, pod warunkiem, że przejazd odbywa się na terenie Polski. Mniejszy bus będzie relatywnie tańszy i jego wypożyczenie może wynosić około 800 zł.
Najmniej opłacalny wynajem to kilkugodzinna wycieczka w jedną stronę, kiedy kierowca autokaru wraca pustym pojazdem (np. w sytuacji, gdy powrót wycieczki będzie odbywał się pociągiem). Wówczas przewoźnicy sięgają po swoje minimalne stawki, ponieważ przeliczenie jednostkowe według roboczogodzin czy kilometrów nie byłoby opłacalne dla tego typu usługi. Po przeliczeniu wynajem autokaru na kilka godzin w ciągu dnia to może być koszt około 600-700 zł.

Top